YENİ KAMP YAPACAKLARA ALTIN TAVSİYELER

KAMP REHBERİ İÇERİK LİSTESİ

KAMP YERİ SEÇİMİ NASIL OLMALIDIR.?

Rahat bir kamp yeri seçmek sadece birkaç dakikanızı alabilir. bu seçimi etkileyen bazı faktörler vardır; en önemlisi çevreye zarar vermemektir!

 • Eğer daha önceden haritalarda gösterilmiş bir kamp yeri var ise o tercih edilmelidir. Bu alanlar mutlaka su kaynaklarının yakınında bulunurlar ve bu alanları kullanmak sizi potansiyel tehlikelerden ve zararlardan uzak tutacaktır.
 • Önceden belirlenmiş bir kamp yeri yok ise daha önce kullanılmış bir kamp alanı tercih edilmelidir.Ancak bu alanın su kaynaklarına (dere, deniz, nehir v.s…) en az 50m uzakta olmasına dikkat edilmelidir.
 • Çadırı kurabilecek bir seviyede kamp alanı seçmeye çalışın.Eğimli bir bölgeye kurulacak olan çadırda sabah partnerinizi üstünüzde bulabilirsiniz.
 • Çadırınızı ağaç altlarına kurmayın.Güçlü rüzgarların çadırı sürüklemesinden başka, yağmur dindikten sonra bile dallardan suların akmaya devam edebileceğini ve yıldırım düşme olasılığının yüksek olduğunu unutmayın.
 • Bunların haricinde , kar, düz kayalar, kum, toprak , orman içi açık alanlar kamp alanı olabilir.
 • Çadırı kurmadan ve toplamadan önce zemini ve içini kontrol edin.Zemindeki küçük taşlar hem rahatsız bir uyku sağlar hemde çadırın zarar görmesini. Eğer taşlar küçükse temizleyin ancak büyük taşlar ya da temizlenemeyecek şeyler varsa başka bir alan bulun.
 • Kamp yeri çığ, sel, taş düşmesi , heyelan gibi tehlikelerden uzak yerde olmalıdır. Mümkünse rüzgardan en az etkilenecek bir yerde olmalı.
 • Çoğu kamp alanını seçmeden önce inceleme şansınız vardır. Seçim yapmadan önce tuvalet imkanlarını , sukaynaklarının varlığını , bunların kamp yerinden uzaklığını iyice inceleyin.
 • Kamp ateşlerini daha önceden ateş yakılmış yerlerde yakmaya dikkat edin. Ateşleri küçük yakın ve kontrol altında tutun. 

KAMP MALZEMELERİ NELERDİR?

Doğada yanımızda olması gereken başlıca 10 malzeme aklımızın daha huzurlu olması için şarttır. Genel olarak yaptığınız aktivitelerin çoğunda bu malzemelere ihtiyaç duymazsınız ancak beklenmeyen bir olay başınıza geldiğinde bu malzemelerin yanınızda olması çoğu zaman hayatınızı kurtacaktır 

Kısa aktiviteler dahil olmak üzere tüm gerekli malzemeler şunlardır: 

 1. Harita ( su gecirmez bir kılıf içinde )
 2. Pusula ( varsa ek olarak GPS )
 3. Ektra giyecek
 4.  Extra yiyecek – su
 5.  İlk yardım çantası
 6.  Kafa lambası / Fener ( Extra piller )
 7.  Kibrit ( Su ve rüzgar geçirmez bir kutu içinde )
 8. Ateş başlatıcı ( Çıra )
 9. Bıçak ya da çok amaçlı çakı
 10.  Güneş Gözlüğü
 11. Güneş Kremi
 12. Su filtresi ya da su dezenfektanları
 13. Düdük
 14. Yemek saklama kapları
 15. Bivak

MUTLAKA BULUNMASI GEREKEN İLK 10 KAMP MALZEMESİ

İlk ” 10 gerekli malzeme” listesi 1950 1960 lı yıllarda dağcılık literatüründe yer alamaya başladı ama zaman içerisinde çevresel faktörler bu listeye güneş kremlerinin ve su filtrelerininde girmesini gerektirdi.Bu listede ayrıca yön bulma malzemeleri olan harita ve pusulaya ek olarak son yıllarda GPS de eklenmiştir. 

Gidilen bölgenin bulunabiliyorsa bir topografik haritası olmalıdır.  Akıllı telefonlar için geliştirilen harita uygulamaları da kullanılabilir fakat internetsizde kullanabileceğiniz uygulama olmasında fayda var.

Doğada insanın yönünü kaybetmesi çok kolaydır. Pusula harita okuma bilgisi ile birleştiğinde doğru rotada kalınmasını sağlar. GPS ler peki pusulanın yerini ileride alabilecek mi ? Şimdilik böyle gözükmüyor çünkü standart GPS birimleri hangi yönün kuzey olduğunu göstermemektedir ve bazı GPSler elektronik pusulalar içermektedir , geleneksel bir pusula ise buna göre daha hafiftir ve çalışmak için pile ihtiyaç duymaz.Eğer sık sık doğaya çıkıyorsanız ciddi olarak bir pusula , harita eğitimi almalısınız.  Eksikliğinizi akıllı telefonlar için geliştirilmiş pusulular ile de giderebilirsiniz, youtube de binlerce eğitim videosu var.

Doğa koşullarında hava şartları çok çabuk değişebilir bu yüzden çantanızda extra kıyafet bulunmak gerekmektedir.Kaybolmanız durumunda bu kıyafetler size geceyi rahat geçirteceklerdir.Yün ya da polar bir bere az yer kaplayacaktır ancak ısınızı korumaya çok yardımcı olacaktır. Aynı zamanda extra çorap , çoraplarınız ıslandığında gerekli olacaktır. 

Her zaman yanınızda en azından 1 günlük fazla yiyecek bulundurmalısınız. Bunlar pişirilmesi gerekmeyen kuru gıdalar , çikolata , kuru meyve gibi taşıması kolay yiyecekler olmalıdır. Bu yiyeceklerin sindirimi sırasında vücüdunuzun ısısını koruyabilirsiniz. 

Hazır almış olduğunuz ilk yardım çantasını kendi ihtiyaçlarınıza göre yeniden düzenlemelisiniz. 

Doğa koşullarında iyi bir ışık kaynağı çok değerli bir malzemedir. Kendinizi azalan bir ışık ile bir dağda acele etmeniz gereken bir durumda ya da az ışıkla kampı kurmaya çalışırken düşünün.Tabii ki fener ya da kafa lambasıyla beraber yedek pil taşımak da akıllıca olacaktır. Kafa lambaları herhangi bir işi yaparken ellerin serbest kalmasını sağlayacağından tercih edilmelidirler.Kafa lambanızı ya da fenerinizi çantanızın kolay ulaşılabilir bir yerine koymanız tavsiye edilir. 

Doğada kullanılacak kibritler rüzgardan ve sudan etkilenmemelidirler ve su geçirmez bir kutuda durmalıdırlar.Yanınızda bol miktarda kibrit bulunmalısınız ve kuru kalmalarını sağlamalısınız. 

İsminden de anlaşılabileceği gibi ateş başlatıcılar ateşi kolay yakmanızı sağlayacak malzemelerdir. Bunlar : çıra , mum , ince dallar olabilir. 

Bıçaklar ya da çok kullanımlı çakıların yemek hazırlamam , malzeme tamiratı , ilk yardım gibi birçok kullanım alanı vardır. Çakıda en azından bir tane açılabilen bıçak , makas , konserve açacağı olmalıdır. İhtiyaçlarınız ne kadar çoksa çakınızdaki özellik de o kadar çok olmalıdır. 

Kesinlikle olması gereken bir malzemedir.Bazı tıbbi araştırmalar ultraviole ışınların ve güneş ışığının katarağın gelişmesini sağladığını söylemektedir. Ancak korunma yolu çok basittir: açık havada uzun süre yürüyecekseniz bir güneş gözlüğü kullanın ve seçeceğiniz gözlük UVA ve UVB ışınlarını %97-100 süzmelidir . 

Doğa çıkmadan açık hava koşullarında 15 dakika önce 15 koruma faktörlü bir güneş kremi sürün ve ayrıca dudaklarınıza da aynı şekilde koruyucu bir krem sürün.Eğer sık sık suya giriyorsanız 2 -3 saatte bir tekrarlayın aynı işlemi .Eğer yüksek irtifada iseniz koruyucu faktörü en az 20 olan bir krem sürmeyi tercih edin. 

Aslında akar sular ve de göller dünya üzerindeki en temiz sulara sahiptirler ancak ne yazık ki artık birçok su kaynağı eskisi gibi temiz değil ve bu suları içmek size uzun süreler mide bulantısı hissettirebilir. 
Suyu dezenfekte etmek için 3 yol vardır: Kaynatma , kimyasal dezenfekte ve su filtreleri.Su filtrelerinin kullanımı kolay olduğundan tercih edilmelidirler. 

Düdüğün çıkarttığı ses sizin sesinizden daha uzağa gider , ayrıca acil durumda çalacağınız düdük de ses tellerinizi yormaz. Düdüğünüzü bir iple çantanızın bir yerine bağlamanız akıllıca olacaktır böylece daha rahat ulaşabilirsiniz. 

Ülkemizde çok rastlanmasa da doğadaki hayvanları yemeklere davet etmemek açısından yemekleri kapalı kutularda saklamak akıllıca olacaktır. 

Geceyi dışarıda geçirmek durumunda kaldığınızda ya da acil durumlarda yanınızda bivak olması çok kolaylık sağlayacaktır. 

KAMPTA NELER PİŞİREBİLİRİZ? YEMEK İÇİN İPUÇLARI

Uygun bir şekilde paketlenmiş ve organize edilmiş yemekler hazırlığı ve temizliği oldukça kolaylaştırır bunun haricinde nereye ne koyduğunuzu kolayca hatırlamanızı sağlar. Organize olabilmek için şunlara dikkat edilmelidir:

 • Menünüzü Planlayın : Gün gün yolculuğunuzun menüsünü hazırlayın ve her yemekte ne içeceğinizi aralarda ne yiyeceğinizi planlayın.
 • Bir Kontrol Listesi Oluşturun : Dolabınızı ve kamp eşyalarınızı gözden geçirin , eksiklerinizi alın .
 • Yemeklerinizi Paketleyin:Bazıları yemeklerini kahvaltı , öğle yemeği ve akşam yemeği olarak paketler. Nasıl organize ettiğinizin önemi yoktur adece çantanızda çok yer kaplamayacak ve ağırlık yapmayacak şekilde paketleme yapmalısınız.
 • Önceden Ölçmeyi Deneyin: Porsiyonları önceden ölçmek yemek yaparken ya da malzemeleri karıştırırken işinizi kolaylaştırır böylece zaman ve de yer kazanırsınız.
 • Tarifleride yanınıza alın :Hangi yemek için ne yapmanız gerektiğini bir not kağıdına yazarak yemek çantanıza koyun . Soğutuculu yemek çantaları çok kullanışlıdır hatta yolculuk sonrasında yemeklerinizi atmaktan kurtarır.
 • Uzun bir yolculuk mu planlıyorsunuz ? Tek tek yemek çantalarınızı paketleyebilir ve günlere ayılabilirsiniz ( kahvaltı+ öğle yemeği+akşam yemeği 1. gün .. , 2. gün .. gibi )
 • Yükü paylaşın : Gruptakilerle ya da partnerinizle yemeklerinizi paylaşın. Herhangi biri gruptan ayrılır ya da kaybolursa kimsenin yiyecek problemi olmaz.
 • Plastik tercih edin: Yemekleri saklamak için plastik taşıyıcılar metallere göre her zaman daha hafiftir üstelik bir çok kez yıkanabilir.

KAMPTA RAHAT UYUMA TEKNİKLERİ

 1. Kış kampları için şişebilir mat kullanın, veya bu tür matların güvensiz (bir çok sebepten dolayı patlayabilir) olduğunu düşünüyorsanız siz en iyisi çift mat kullanın elde edeceğiniz konfor için küçük bir ağırlık.
 2. Yatmadan önce bolca sıcak sıvı alın. Ancak bu durumda uyumadan önce mesanenizin boş olmasına dikkat edin, üşümenin en kolay yollarından biri gece yarısı tuvalete kalkmaktır
 3. Tulumunuza girmeden önce küçük bir antrenman yapın. Çadırın etrafında hızlıca birkaç tur atmak size iyi gelecektir. Ancak abartmayın ve terlemeyin 
 4. Yatarken berenizi takın 
 5. Su elde etmek için kar eritiyorsanız, ısınan suyu kabı ile birlikte yatmadan önce tulumunuzun içine koyun 
 6.  Sırt çantanızı boşalttıktan sonra sırt pedi yukarı gelecek biçimde başınızın altına koyun. 
 7. Yeteri kadar giyinin, fazla değil. Fazla giyinmek ters tepki oluşturur. Varsa polar ceket ve pantalonunuzu giyin ve tabiki iyi bir uyku tulumu kullanın.

KAMPTA KİŞİSEL TEMİZLİK NASIL YAPILIR?

Doğada sağlıklı kalmak ve enfeksiyonlardan korunmanın yolu temizlikten ve iyi bir kişisel hijyenden geçer.

SABUN

Bütün sabunlar hatta bakterilere karşı korumalı olanlar bile temiz bir suya zarar verebilir bu yüzden doğada sabun kullanımını minimumda tutmak gerekmektedir.Duş yaparken , dişlerinizi fırçalaken ya da giysilerinizi yıkarken aşağıdaki kuralları uyguladığınızdan emin olun:

– Kullandığınız sabunun bakterilere karşı korumalı olduğuna dikkat edin.
– Sabunu tutumlu kullanmaya çalışın.
– Yıkanma işlemlerinizi su kaynaklarından en az 10 metre uzakta yapmaya dikkat edin.Bu suya karışacak sabun miktarını kısmen azaltır.
– Diğer seçeneklerinizi gözden geçirin; bebekler için olan ıslak mendiller sabunun yerine geçebilir, üstelik hem hafiftirler hemde az yer kaplarlar.

YIKANMA

Kısa aktivitelerde rahat edebilmek için el, ayak ve yüz temizliğine özellikle dikkat edilmelidir.

– Eller – Kirli eller mikropların yemeklere ve ağza kolayca geçmesi için iyi bir yoldur.Yemek hazırlıklarından önce kısa bir el yıkaması bu riski azaltacaktır. 
– Dişler – Yolculuk arkadaşlarınızı ve özelliklede tabiiki kendinizi düşünerek her aktivitede diş fırçası ve diş macunu bulundurmak gerekmektedir. 
– Ayaklar – Ayakları temiz tutmak su toplaması ve mantar(ki sıcaklığınız içinde hemen üreyebilir) riskini azaltır.Her sabah ayakkabılarınızı ( ya da çoraplarınızı) giymeden ve her gece yatmadan önce temiz olduğundan emin olun.Eğer çorapla yatacaksanız temiz çorap giymeyi tercih edin. 

 BULAŞIK

– Kirliliği minimuma indirgemek için bulaşıklarınızı su kaynaklarından en az 10 metre uzakta yıkayın ve mümkün olduğunca az sabun kullanmaya çalışın. 
– Yıkama işleminden sonra malzemeleri iyice durulayın ve kurutun.

KAMPTA KIYAFET YIKAMA

Birçok seçeneğiniz var, birkaç günlük aktivitelerinizda kıyafetlerinizi yıkamak zorunda değilsiniz ya da yıkamayı tercih edebilirsiniz. Eğer yıkamayı tercih edersiniz aynı bulaşıklarda olduğu gibi su kaynaklarından uzak bir yerde yıkayın ve yine az sabun kullanın

3 yorum

 • Aysun

  23/02/2020 at 19:14

  Kampa dair tüm bilgiler burada tek sayfa altında olması çok güzel olmuş, çok temiz ve güzel bilgiler var. Özellikle yemek kısmındaki tavsiyelerinize bayıldım.

  Reply
 • Mine

  27/02/2020 at 16:19

  Kamp Alanınızı Temiz Tutun. Asla kamp alanınızı kirli bırakmayın. Malzemelerinizi etrafa saçmayın , mümkün olduğunca düzenli tutmaya çalışın. Bütün çöplerinizi torbaya koyarak saklayın ve kamp alanını terk ederken orada bırakmayın. Doğanın size emanet edildiğini unutmayın, daima hatırlayın. şu bilgi notunu keşke herkes dikkat etse geçen sene bir kamp merkezinde her alan çöplük olmuştu.

  Reply
 • Selin

  01/03/2020 at 21:52

  Kampa yeni başlayacakların mutlaka dikkat etmesi gereken konular çok hoş

  Reply
Unuttun?

Referans


 • Cahit

  Merhaba

  Oku
 • ali

  herkese selamlar yeni katıldım, kamp falan atıyorum burayı keşfettim yeni arkadaşlar keşfetmek için :)

  Oku
 • M Furkan ÇAM

  merhaba mesaj atabilirsiniz.

  Oku
 • Servet

  Gğzelmiş

  Oku
 • Selinay

  :)))))) öldüm ya.

  Oku
 • Melisa

  Kendisi benden 10 yıldız hak ediyor

  Oku
 • Emre

  Merhaba

  Oku
 • Susiha

  istanbulda olmuş olsaydım, 14 şubat etkinliğine katılmak isterdim :)

  Oku
 • Susiha

  bende bu tarz bir şey arıyorum fakat... Antalya da oturuyorum. Keşke aynı yerde oturmuş olsaydık. umarım bulursun

  Oku

Turlar

 • Ömer EVSEN , 25

  Seyahat Rotam :
  Rio Guayabal de Yateras, Cuba
  12.07.20 - 19.07.20

 • Deha , 22

  Seyahat Rotam :
  Tbilisi, Georgia
  01.07.20 - 06.07.20

 • Macid , 22

  Seyahat Rotam :
  Fethiye, Türkiye
  10.06.20 - 17.06.20

 • Tuncay , 30

  Seyahat Rotam :
  Alanya, Türkiye
  01.06.20 - 30.08.20

 • Arda , 31

  Seyahat Rotam :
  Arish, Egypt
  02.05.20 - 30.06.20