Tortum Şelalesi

Tortum Şelalesi Erzurum’un vazgeçilmez gezi rotalarından birisidir. 22 metre genişliğinde Tortum Şelalesi yaklaşık 48 metre yükseklikten dökülmekte ve döküldüğü alanda çok halk tarafından ‘dev kazanı’ olarak dile getirilen büyük bir çukur oluşturmaktadır.

Tortum Şelalesi’nin hemen yakınlarında izleme kulesi ve piknik için hazırlanmış alanlar bulunmakta. Tortum Şelalesi’ni eğer bir bahar ayında izlemeye gelmişseniz su oranının fazla olması nedeniyle izleme balkonunda sizleri ıslatacaktır.

Doğanın bizlere bir armağanı olan Tortum Şelalesi aynı zamanda yapılan santral ile elektrik üretimine fayda sağlamaktadır. 1952 yılında yapımına başlanmış ve 1960 yılında yapımı tamamlanmış olan santral bugün hala aktif olarak çalışmaktadır.

Yöre halkı tarafından dile getirilen bir rivayet ilgimizi çekiyor ve sizler ile paylaşmak istiyorum. Tortum Şelalesi’ne İzleme balkonu tarafından iner, santral tarafından geri çıkarsanız nefes darlığına iyi geldiği yönünde fakat bunun bilimsel doğrulanmış tarafı olmadığını da belirtmek isterim.

0 yorum

Henüz yorum yok

Unuttun?