Yurt dışına çıkma planları olan hemen hemen herkesin ilk olarak aklına gelen kentlerden biri olan Paris, anlaşılan tüm dünyada aynı izlenime sahip ki son yıllarda turizm sıralamasında hep en üstte yer alıyor. Peki Paris’i diğer şehirlerden farklı kılan yerler nereleri, buraya seyahat edenler nereyi ziyaret etmeli?

Paris’e gidilince ilk görülmesi gereken yer tabi ki Eyfel Kulesi, 324 metre uzunluğunda olan bu kule 1887-1889 yılları arasında yapılmıştır. Yine dünyaca ünlü olan Louvre Müzesi’nde ise Orta Çağ’dan günümüze kadar yapılmış olan birçok ünlü sanat eserini görebilirsiniz. Mona Lisa tablosu da bu müzededir. Notre Dame Kathedrali hem mimarisi hem de Victor Hugo’nun eserine konu olmasından dolayı Paris’e yapılacak ziyaretlerde kesinlikle görülmesi gerekenlerden. Dünyanın en çok bilinen caddesi Şanzelize’de de bir gezintiye çıkmanızı tavsiye ederiz. 1. Dünya Savaşı’nı bitiren antlaşmanın imzalandığı Versay Sarayı güzel bahçesi ve tarihi bölümleri ile çok sayıda ziyaretçi çekmektedir.

Kırmızı değirmen simgesiyle bilinen Moulin Rouge dünyanın en eski kabarelerinden biri olmasına rağmen günümüzdeki salonlarla yarışabilecek düzeydedir. Yine bu salonla özdeşleşmiş olan can-can dansı da buranın ününü arttıran etkenlerden birisidir. Şehir merkezinden uzaklaştığınızda tüm çocukların ilgi odağı olan Disneyland’ı görebilirsiniz. Eğer tarih meraklısıysanız Fransız Devrimi yıllarında giyotinle idamların en çok yapıldığı meydanlardan Concorde Meydanı, savaşlarda sığınak olarak kullanılan Les Invalides anıtı ve Napolyon tarafından yapılması emredilen Zafer Takı’nı da ziyaret edebilirsiniz.

Sen Nehri üzerinde bulunan Sanatçılar Köprüsü yani Pont Des Arts’ın ise aşıklar açısından farklı bir hikayesi var. Buraya gelen aşıklar aşklarını bir kilide yazıyorlar. Kilidi köprüye taktıktan sonra anahtarını nehre atıyorlar.

Alışveriş meraklıları ise Galeries La Fayette’e kesinlikle uğramalı, modanın başkenti olarak bilinen Paris’te her yıl moda haftaları düzenlenir. Bunun dışında da birçok festival ve karnaval burada yapılmaktadır. Paris’te daima gezilecek bir yer, oturulacak bir kafe bulabilirsiniz.

Paris tahmin edebileceğiniz gibi Avrupa’da turistlerin en çok ilgi gösterdiği ve en pahalı şehirlerden birisidir. Her ne kadar gezip görmesi gerekilen bir yer olsa dahi, bu külfeti düşürmenin yollarını aramak da mantıklı oluyor.

Yine uçak biletinizi gideceğiniz süreden 3-4 ay öncesinden internet üzerinden farklı havayollarının uçuşlarını karşılaştırarak almanız size büyük miktarda kar sağlayacaktır.