KAMP YERİ NASIL SEÇİLMELİDİR?

Her sırt çantalı gezginin muhakak merak ettiği konuların en başında kamp yeri seçimi nasıl olacağıdır. Kamp yeri seçerken nelere dikkat etmeliyiz. Sizler için derlediğimiz kamp alanı seçimi konusu hayatınızın her alanında lazım olacak, gezileriniz muhteşem olacak ve çadır keyfiniz daha da güzelleşecek…

En iyi kamp çadırı en iyi nereye kurulur veya kamp alanı seçimi nasıl olmalıdır gibi sorularla çok meşgulseniz zaman kaybetmeden makalemize geçelim…

KAMP YERİ SEÇİLİRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

1- Mevcut ve daha onceden kullanılarak tahrip olmuş yerler

2- Kar ile kaplı alanlar

3- Kayalık yamaçlar

4- Kumlu,topraklı veya çakıllı yatık zeminler

5- Ormanlık alanlarda ölü yapraklarla kaplanmış zeminler doğaya en az zarar ile kamp yapılabilecek alanlardır

6- Dere yatakları,çığ ve taş düşme riski olan alanlar,vahşi hayvanların geçiş yolları, kamp kurmak için tehlikelidir

KAMP ÇADIRI NASIL BİR ZEMİNE VE NEREYE KURULMALIDIR

Çayırlıklar ve çimenler zarar görmeye açık eko sistemlerdir.Otluk bir zeminde bir hafta kalacak olan bir çadır kapladığı alandaki tüm bitki örtüsünün bir sezon boyunca yok olmasına sebep olur.Uzun süreli kamplarda çadır yerinizi sıkça değiştirin..

Fundalıklar ve ufak çalıların, gelişip serpilmek ve tohumlama yapıp birkaç santimetre daha uzamak için çok fazla zamanları yoktur unutmayın..

Su kenarlarında  yaşayan bitkiler diğerlerinden daha hassastır.Çok sayıda insanın her gecen  gün, artarak, kırlara ve vahşi doğaya yönelmesi sonucunda su kirliliği de artarak büyümekte olan bir sorundur. Kampınızı su kaynaklarından en az 100 metre mesafeye kurun. Kamp yerinizi iyi seçin..

Kamp yerinizi seçmeden önce yaratacağınız zararı konforunuzdan önce düşünün.Kampta, çevreye daha az zarar verecek daha hafif ayakkabılar giyin.

Oturmak için mevcut taş ve kütükleri kullanın, yenilerini getirmeyin.

Kamp yerinizi seçerken mutlaka Doğru eğime sahip doğru yerlere yerleşin.Bir yamacı düzleyip çadır kurmaya kalkmayın veya çadır etrafına kanal kazmayın.

Rahatınız için kamp yeri seçiminde rüzgar önemli bir etkendir. Çadırı kurarken rüzgar yönünü dikkate alın.Dağ rüzgarlarının öğleden sonra yamaç yukarı,gece ise dağdan aşağı doğru eseceğini unutmayın.. Çadırınızı hava bozduğu anda rüzgarı içine almayacak şekilde kurun.

0 yorum

Henüz yorum yok

Unuttun?

Turlar

 • Deha , 22

  Seyahat Rotam :
  Tbilisi, Georgia
  01.07.20 - 06.07.20

 • Macid , 22

  Seyahat Rotam :
  Fethiye, Türkiye
  10.06.20 - 17.06.20

 • Arda , 30

  Seyahat Rotam :
  Arish, Egypt
  02.05.20 - 30.06.20

 • Melisa , 32

  Seyahat Rotam :
  Istanbul, Türkiye
  22.04.20 - 30.04.20

 • Irem , 25

  Seyahat Rotam :
  Pattani, Thailand
  19.04.20 - 17.05.20