Almanya’nın 14 Doğa Parkından birisi olan Eifel Doğa Parkı orijinal adıyla Nationalpark Eifel Almanya seyahatinizde mutlaka görmeniz gereken bir yer.

Bir kış günü ziyaret ettiğimiz Eifel National Park’da dönüş ulaşımında oldukça sıkıntı çektik yaklaşık 22 km yol yürüdükten sonra akşam karanlığında dönüş ulaşımı bulamamış olmamız hayli üzücü olsa da son anda bir bayanın bizim çektiğimiz sıkıntıyı anlıyor olmasının ardından eşi ile bize en yakın tren istasyonu olan (25 km) Kall şehrinin tren istasyonuna kadar bırakıvermesi geç saatlere kadar sürecek işkenceden kurtardı.

Nehrin ve göllerin etrafında kurulan 10.700 hektarlık bir doğa parkı Nationalpark Eifel, içeride geniş ormanda yaşayan yaban hayvanları ve harika manzaraları görülmeye değer. Park trekking, bisiklet gibi bir çok aktivite için oldukça elverişli.

Gelmek için en uygun zaman yaz dönemi olduğunu ancak gittikten sonra öğrendik. Köln’den 1 saaten az fazla tren yolculuğu ile Kall Şehrine geldik burada tren istasyonunun hemen kapısından kalkan NationalparkShuttle servis aracı ile kolayca varabildik.

İlk beş km sadece orman içerisinde yürüdükten sonra önce nehre ardından da göller bölgesine ulaştık. Bazen çamurlu, bazen asfalt, bazen toprak yolda 8-10km daha yürüyerek Milli Park haritasında yer alan otobüs durağına ulaşmayı hedefledi. Bu plana sadık kalarak yürüyüşümüz devam etti ama otobüs durağına vardığımız da hayal kırıklığı oldu. Milli Parkın broşüründe belirtilmeyen küçük bir detay vardı. Bu duraklardan ancak yaz mevsiminde otobüs kalkmaktaydı ve son otobüs Kasım ayında kalkmıştı.

Doğa parkı içerisinde yer alan levhalar ve elimizdeki Milli Park haritası dahası telefonlardaki haritalar ile en yakın şehre yürümenin mantıklı olacağını düşündük. Geldiğimiz noktaya geri dönmek istediğimizde ise saat geç oluyordu ve o noktadan en son otobüs 17.00’de kalkıyordu. Bizimde yürüyerek o noktaya ulaşmamız imkansızdı.

Levhalarda en yakın köye 3200 metre yürümemiz gerektiği yazıyordu ama bizde çok fazlasını yürüyerek bir restorana ulaştık, restorandan verilen bilgiye göre bugün pazar ne otobüs nede gemi bulabilirsiniz denilmesi üzerine kasabamsı bir yere doğru tekrar yürümeye başladık.

Bu köye Köln yakınlarından gelen bir öğretmen aile geldik onlar bizi Köln’e bırakmayı teklif ettiler. Her şey güzeldi ama araçlarının dolu olması onların 3 çocuğu, birde bizimki derken onlara çok rahatsızlık vereceğimizi düşünerek onları uğurladık.

Burada bulduğumuz otobüs durağında ise otobüs 19.07’de gelecekti ve bizimle alakası olmayan başka bir şehre gidecekti. Bu otobüsü beklemeye başladığımızda eşim Alman bir bayanla buradan nasıl gideriz çözümünü arıyordu. Kadını uğurladık ve o fena soğukta beklemeye başladık. Oğlum üşümeye başladı hatta acıktı çünkü çantamızda olan yiyecek bitmişti.

Otobüs durağında beklerken önümüzde duran bir arabadan az önce eşimin konuştuğu kadın bir şişe su ve bir poşetlen indi. Kadının siz açsınızdır diye elinde getirdiği poşeti ve su şişesini uzattı o bile mutlu olmamıza yetmişti. Ardından tamamladı “Eşim sizi KALL BAHNOF”‘a kadar bırakacak. Ne kadar mutlu olmuştuk.

Yaşlı adam 25 km uzaklıkta Kall şehrine bizi götürdü ve oradan trenle tekrar sımsıcak evimize dönebildik. Peki o kadın olmasaydı nasıl gelebilirdik oradan bir başka şehre yürümekle ama oda 6 yaşında ki çocukla çok zor olacaktı.